KEĎ CHRÍPKA ÚTOČÍ

Jeseň a po nej nasledujúca zima nás skúša chrípkovým počasím, suchým vzduchom vo vykúrených miestnostiach, únavou z nedostatku vitamínov i melancholickou náladou.
Hoci nádchy je najviac v zime, lekári zdôrazňujú, že to nie je dôsledok počasia. Príčinou je, že sme v blízkosti chorých, dýchame teplý a suchý vzduch, málo času trávime vonku. Keď na nás zaútočia choroby z prechladnutia, treba im dať voľný priebeh.
Ako zmierniť nepríjemné príznaky chorôb z prechladnutia?

Ak ste skutočne chorí, zostaňte doma. Pomôžete sebe ale aj ostatným.

 1. Buďte v teple a pite veľa tekutín.
 2. Proti kašľu užite lieky, najmä na noc.
 3. Prvé príznaky ochorenia sa snažte liečiť prírodnými prípravkami (napr.čaj,med, homeopatické lieky atď.)
 4. Pri kašli zaberá aj kalcium, ktoré dostanete v lekárni.

Prevencia
Zázračný recept na zabránenie vzniku chorôb z prechladnutia zatiaľ nepoznáme. V jednom má však súčasná medicína jasno: nenarušený imunitný systém si vie s pôvodcami nákazy poradiť lepšie. Ak je naše telo úplne v poriadku, dokáže blížiace sa ochorenie odvrátiť. Ponúkame vám niekoľko jednoduchých rád, ktoré môžu výrazne pomôcť k posilneniu obranyschopnosti vášho organizmu:

 1. Dávajte pozor na výživu, doprajte si rozmanitú a pestrú stravu. Dostatok vitamínov a minerálnych látok vás ochráni pred chorobami.
 2. Otužujte sa! Trénujte si telo prechádzkami (aj za nepriaznivého počasia), športom a saunou.
 3. Dostatok spánku je tiež dôležitý. Ak je to možné, odpočiňte si na pár minút aj popoludní a usilujte sa vyhýbať stresom.
 4. Neprekurujte byt či dom!
  Postarajte sa o dostatočnú vlhkosť vzduchu.
 5. Dbajte na hygienu!
 6. Vyhýbajte sa možnej nákaze!
  Nepite z pohára, z ktorého pred vami pil chorý človek, čo najmenej sa zdržiavajte v preplnených miestnostiach a dopravných prostriedkoch.

Prírodné zdroje a imunita
Mnohí odborníci na zdravú výživu sa opäť vracajú k zaručeným zdrojom z prírody. Čo z prírodných zdrojov zvýši odolnosť organizmu? Je to napríklad echinacea, kyslá kapusta, šťava z mrkvy a z červenej repy, nakladaná červená repa, oriešky.

Ten, kto sa zdravo stravuje, je psychicky vyrovnanejší. Ľudia, krorých strava sa skladá najmä z ovocia a zeleniny, zriedkavo trpia depresiami.