VYNÁŠANIE MORENY

Dva týždne pred Veľkou nocou oslavujeme jeden zo zvykov, ktorý sa zachoval do dnešných čias – Vynášanie Moreny.  Táto tradícia, spojená  s oslavami konca zimy a príchodu jari,  vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka.  Morena bola staroslovanská bohyňa zimy a smrti a v tejto tradícii ju zosobňuje slamená bábka, oblečená vo sviatočných ženských  šatách.
V rámci pracovno-technickej oblasti výchovy si takúto Morenu vyrobili aj deti zo Školského klubu detí, SNP 5 v Šuranoch. So svojimi pani vychovávateľkami si porozprávali o zvykoch spojených s vynášaním Moreny v rôznych kútoch Slovenska, pozreli si niekoľko krátkych dokumentov a vypočuli a naučili sa i pieseň. Na školskom dvore sa spoločne zahrali a predviedli  si krátke pásmo s básňami. So spevom a slamenou bábou na čele sprievodu prešli potom k blízkej rieke, kde malú symbolickú Morenu upálili a hodili do vody.
Dúfame, že po týchto starodávnych úkonoch si už budeme môcť vychutnávať teplé jarné počasie a na Veľkú noc možno zažijeme i pravú oblievačku.

 

Viac fotiek nájdete tu.